Prezúvanie pneumatiky

Ako postupovať pri jarnom prezúvaní pneumatík?

22. 4. 2016
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Rituál prezúvania pneumatík sa v našich podmienkach spája s obdobím jesene a jari. Nepísaným pravidlom je, že ak teplotné podmienky niekoľko dní za sebou presiahnu priemernú dennú teplotu 7°C, je vhodný čas vymeniť zimné pneumatiky za letné.

Príchod prvého jarného dňa však nemusí znamenať, že je načase prezuť gumy. Počasie v marci a apríli ešte často kolíše, a najmä v noci sa teploty môžu približovať nule. Odporúčame teda s prezúvaním to neuponáhľať. Ak necháte zimné pneumatiky na aute o čosi dlhšie, neublíži Vám to. Naopak, ak ich vymeníte za letné skôr, než je to potrebné, môže Vám to spôsobiť zbytočné starosti.

Ako a kde prezúvať?

V prípade, že kupujete nové letné pneumatiky, jednou z prvých vecí, ktorú potrebujete vedieť sú rozmery pneumatík. Ako spoľahlivý zdroj informácií Vám poslúži technický preukaz, v ktorom sa dočítate aká je šírka, výška a priemer pneumatiky. Pri kúpe nových pneumatík si pre istotu skontrolujte rok ich výroby. Ten by nemal byť starší ako 5 rokov.

Na prezutie môžete využiť letné pneumatiky odložené z predošlej sezóny, no uistite sa, že nie sú poškodené, a že dezén nie je plytší ako zákonom stanovených 1,6 mm. Upozorňujeme však, že  v praxi sa neodporúča jazdiť na letných pneumatikách s hĺbkou dezénu menšou ako 3 mm. Čo sa týka veku pneumatík, uvádzaná priemerná životnosť je maximálne 6 rokov. Na životnosť však vplýva množstvo faktorov, ako frekvencia jázd, stav vozovky, poveternostné vplyvy, údržba a starostlivosť.

Letné pneumatiky/Zimné pneumatiky (použitie v zime)

Zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm/3 mm. Odporúčaná minimálna hĺbka dezénu 3 mm/4 mm.

Ak máte dostatočné skúsenosti, potrebné náradie a letné pneumatiky obuté na samostatných diskoch, o ich výmenu sa môžete postarať aj svojpomocne. Najväčšiu istotu však budete mať, keď tento úkon zveríte do rúk profesionálom v pneuservise. Tí vám vymenia pneumatiky aj v prípade, že máte len jednu sadu diskov, pneumatiky vám nahustia na správny tlak a vyvážia.

Aký je význam prezúvania?

Ak ste si auto neprezuli do zimných pneumatík a  na vozovke sa vyskytuje ľad, námraza alebo súvislá snehová vrstva, hrozí Vám nielen pokuta, ale sa môžete dostať do nepríjemnej situácie, kedy nebudete schopní správne a bezpečne ovládať svoj automobil. Čo však platí v prípade letných pneumatík?

Hoci podmienky používania letných pneumatík nie sú zákonom osobitne vymedzené, pre každého šoféra a vlastníka vozidla by mal byť dôležitý fakt, že pri použití vhodných a kvalitných pneumatík sa zvyšuje bezpečnosť jazdy a zlepšujú sa jazdné vlastnosti.

A čo s vyzutými zimnými pneumatikami?

Pneumatiky je vhodné uskladniť na tmavom a chladnom mieste, akým je garáž či pivnica. Rovnako treba dbať na to, aby v priebehu skladovania nedošlo k ich deformácii. V prípade, že sa na nich nevyskytujú žiadne poškodenia a hĺbka dezénu spĺňa zákonom stanovené minimum 3 mm, vaše zimné pneumatiky by mali byť pripravené na využitie v nasledujúcej zimnej sezóne. Ak však vlastnými priestormi na uskladnenie pneumatík nedisponujete, o túto službu môžete za poplatok požiadať v pneuservise.

Možno Vás napadlo, že by ste  svoje opotrebované zimné pneumatiky použili na dojazdenie počas leta. Hoci legislatívne takáto možnosť vylúčená nie je, berme na zreteľ, že zimné pneumatiky sú určené do iných podmienok ako letné a líšia sa nielen v štruktúre, ale aj zložení. Pri zahriatí totiž môžu zimné pneumatiky reagovať zmenou svojich vlastností do takej miery, že sa zníži bezpečnosť jazdy, napríklad v dôsledku predĺženia brzdnej dráhy alebo zníženia priľnavosti na mokrej vozovke.

Prezúvanie pneumatík je záležitosťou, ktorú i dnes niektorí šoféri podceňujú. Nezabúdajte, že zanedbanie aj takéhoto detailu môže ohroziť vás, vašich blízkych a ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak dôjde k poistnej udalosti, zohľadňovať sa môže aj druh a stav použitých pneumatík. V prípade použitia nevhodných pneumatík tak poisťovňa za vás nemusí uhradiť vzniknutú škodu.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.