Telefonujúca žena za volantom

6 hriechov na cestách, ktorých ste sa dopustili možno aj vy

Úlohou každého vodiča by malo byť zachovať plynulosť a hlavne bezpečnosť premávky. Občas sa ale na cestách stretávame so zlozvykmi, ktorých sa aspoň raz dopustil snáď každý z nás. My vám prinášame prehľad tých najbežnejších.

Kruhový objazd

Začnime kruhovými objazdmi, ktoré sa u nás tešia čoraz väčšej a väčšej popularite. Nedávno sme sa našich fanúšikov na Facebooku pýtali, v akom poradí prejdú autá na konkrétnom kruhovom objazde. Vznikli nám dva tábory, správne však odpovedal iba jeden. V našom konkrétnom prípade šlo o neoznačený objazd. Teda platí, že vozidlo vchádzajú do objazdu má prednosť. Takéto kruhové objazdy nie sú na Slovensku veľmi bežné. O to je dôležitejšie vedieť, kto má na akom kruhovom objazde prednosť. Ak sa už totiž stretnete s neoznačeným objazdom, môže vzniknúť veľmi nepríjemná a nebezpečná situácia, ak dvaja vodiči budú pravidlá chápať odlišne.


Týmto však nekončíme. Ďalším neduhom v súvislosti s kruhovými objazdmi je vyhadzovanie smeroviek. Ostatní vodiči a chodci vám do hlavy nevidia, preto je dôležité smerovky využívať. Na to tam sú. Ako sa teda používajú na objazdoch? Použijete ich iba pred výjazdom, ktorý sa chystáte použiť. Pri vstupe na objazd smerovku zapnete, ak následne použijete najbližší výjazd.

Parkovanie

Na internete nájdete nespočetné množstvo príkladov tých najbizarnejších spôsobov parkovania. Bežné je zaberanie dvoch parkovacích miest, parkovanie na mieste pre invalidov alebo parkovanie tak, že sa vedľa vás zmestí maximálne tak bicykel. Prosíme, nebuďte ten typ vodičov. Hoci zväčša nejde o priame ohrozenie bezpečnosti, zlé parkovanie je neohľaduplné a znepríjemňuje život ostatným účastníkom premávky.

Nepozornosť

Človek za volantom musí byť sústredený a plne vnímať situáciu na ceste.  Často ho však rozptyľujú rôzne vplyvy. Či už ide o príliš komunikatívneho spolujazdca, hudbu z rádia, či jednoducho vlastné myšlienky. Riziko nepozornosti vzniká hlavne pri dlhých monotónnych cestách, kedy sa veľmi jednoducho stane, že stratíte sústredenie. Stačí ozaj iba chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete. Preto dbajte na pravidelné prestávky pri šoférovaní. Úplným tabu by malo byť telefonovanie bez hands-free, či nedajbože esemeskovanie. Vaša pozornosť patrí výlučne ceste.

Nepredvídateľné správanie bez smeroviek

Idete po meste. Pri najbližšej možnosti chcete odbočiť doprava. Odbočka je však skrytá za stromami a vy si ju všimnete o trochu neskôr. Prudko bez smerovky zmeníte smer jazdy a odbočíte. V tom lepšom prípade sa nič nestane. V tom horšom vodič za vami nestihne zareagovať a ťukne do vás. Úplne zbytočná poistná udalosť. Podobne to je aj pri iných situáciách. Bez smeroviek okolie nevie, ako sa budete na vozovke správať a aj keď sa vám zdá, že jazdíte bezpečne, môžete ohrozovať okolie.

Vzdialenosť medzi autami

Jazdiť nalepený na kufri vozidla pred vami vám nedáva žiadny priestor na reakciu v prípade zmeny jeho jazdy. Takéto správanie je jednoduchý a účinný spôsob, ako spôsobiť dopravnú nehodu a poistnú udalosť. Vždy dodržujte takú vzdialenosť, aby ste bezpečne dokázali reagovať na čokoľvek.

Agresívna jazda

Samostatnú kategóriu venujeme rôznym pretekárom a myšičkárom, ktorí svojou neohľaduplnou jazdou ohrozujú okrem seba každého navôkol. Bohužiaľ neraz vidíme na cestách aj rôzne oplácanie. Máloktorý vodič si prizná chybu. Následné trúbenie iba pridáva na napätí, ktoré môže vyústiť do nepríjemných situácií. To najlepšie, čo môžete urobiť, je zachovať si pokojnú a chladnú hlavu. Všetko riešiť rozumne.


Týmto by sme radi apelovali na všetkých vodičov. Je potrebné si uvedomiť, že nebezpečnou a nesprávnou jazdou neohrozujete iba seba, ale všetkých okolo vás. Preto jazdite bezpečne a ohľaduplne. Urobme spolu naše cesty krajšie.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.