Telefonujúca žena za volantom

6 hriechov na cestách, ktorých ste sa dopustili možno aj vy

Úlohou každého vodiča by malo byť zachovať plynulosť a hlavne bezpečnosť premávky. Občas sa ale na cestách stretávame so zlozvykmi, ktorých sa aspoň raz dopustil snáď každý z nás. My vám prinášame prehľad tých najbežnejších.

Kruhový objazd

Začnime kruhovými objazdmi, ktoré sa u nás tešia čoraz väčšej a väčšej popularite. Nedávno sme sa našich fanúšikov na Facebooku pýtali, v akom poradí prejdú autá na konkrétnom kruhovom objazde. Vznikli nám dva tábory, správne však odpovedal iba jeden. V našom konkrétnom prípade šlo o neoznačený objazd. Teda platí, že vozidlo vchádzajú do objazdu má prednosť. Takéto kruhové objazdy nie sú na Slovensku veľmi bežné. O to je dôležitejšie vedieť, kto má na akom kruhovom objazde prednosť. Ak sa už totiž stretnete s neoznačeným objazdom, môže vzniknúť veľmi nepríjemná a nebezpečná situácia, ak dvaja vodiči budú pravidlá chápať odlišne.


Týmto však nekončíme. Ďalším neduhom v súvislosti s kruhovými objazdmi je vyhadzovanie smeroviek. Ostatní vodiči a chodci vám do hlavy nevidia, preto je dôležité smerovky využívať. Na to tam sú. Ako sa teda používajú na objazdoch? Použijete ich iba pred výjazdom, ktorý sa chystáte použiť. Pri vstupe na objazd smerovku zapnete, ak následne použijete najbližší výjazd.

Parkovanie

Na internete nájdete nespočetné množstvo príkladov tých najbizarnejších spôsobov parkovania. Bežné je zaberanie dvoch parkovacích miest, parkovanie na mieste pre invalidov alebo parkovanie tak, že sa vedľa vás zmestí maximálne tak bicykel. Prosíme, nebuďte ten typ vodičov. Hoci zväčša nejde o priame ohrozenie bezpečnosti, zlé parkovanie je neohľaduplné a znepríjemňuje život ostatným účastníkom premávky.

Nepozornosť

Človek za volantom musí byť sústredený a plne vnímať situáciu na ceste.  Často ho však rozptyľujú rôzne vplyvy. Či už ide o príliš komunikatívneho spolujazdca, hudbu z rádia, či jednoducho vlastné myšlienky. Riziko nepozornosti vzniká hlavne pri dlhých monotónnych cestách, kedy sa veľmi jednoducho stane, že stratíte sústredenie. Stačí ozaj iba chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete. Preto dbajte na pravidelné prestávky pri šoférovaní. Úplným tabu by malo byť telefonovanie bez hands-free, či nedajbože esemeskovanie. Vaša pozornosť patrí výlučne ceste.

Nepredvídateľné správanie bez smeroviek

Idete po meste. Pri najbližšej možnosti chcete odbočiť doprava. Odbočka je však skrytá za stromami a vy si ju všimnete o trochu neskôr. Prudko bez smerovky zmeníte smer jazdy a odbočíte. V tom lepšom prípade sa nič nestane. V tom horšom vodič za vami nestihne zareagovať a ťukne do vás. Úplne zbytočná poistná udalosť. Podobne to je aj pri iných situáciách. Bez smeroviek okolie nevie, ako sa budete na vozovke správať a aj keď sa vám zdá, že jazdíte bezpečne, môžete ohrozovať okolie.

Vzdialenosť medzi autami

Jazdiť nalepený na kufri vozidla pred vami vám nedáva žiadny priestor na reakciu v prípade zmeny jeho jazdy. Takéto správanie je jednoduchý a účinný spôsob, ako spôsobiť dopravnú nehodu a poistnú udalosť. Vždy dodržujte takú vzdialenosť, aby ste bezpečne dokázali reagovať na čokoľvek.

Agresívna jazda

Samostatnú kategóriu venujeme rôznym pretekárom a myšičkárom, ktorí svojou neohľaduplnou jazdou ohrozujú okrem seba každého navôkol. Bohužiaľ neraz vidíme na cestách aj rôzne oplácanie. Máloktorý vodič si prizná chybu. Následné trúbenie iba pridáva na napätí, ktoré môže vyústiť do nepríjemných situácií. To najlepšie, čo môžete urobiť, je zachovať si pokojnú a chladnú hlavu. Všetko riešiť rozumne.


Týmto by sme radi apelovali na všetkých vodičov. Je potrebné si uvedomiť, že nebezpečnou a nesprávnou jazdou neohrozujete iba seba, ale všetkých okolo vás. Preto jazdite bezpečne a ohľaduplne. Urobme spolu naše cesty krajšie.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.