Auto a kamión na diaľnici

Nezabudnite. Posledných pár dní na výmenu diaľničnej známky!

23. 1. 2017
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V minulosti bola spoľahlivou pripomienkou na výmenu diaľničnej známky nálepka na prednom skle automobilu s uplynulým rokom. Vďaka elektronickému systému „upozornenia“ z čelných skiel zmizli, no zabudnúť na výmenu sa neoplatí. Môže to vyjsť poriadne draho!

Najvyšší čas na zmenu

Ak ste si v minulom roku zadovážili diaľničnú známku, tá platí oficiálne do 31. január tohto roku. Teda od prvého februárového dňa musíte mať známku novú. Hoci hovoríme stále o známke, časy sa zmenili a jej forma je elektronická. Napriek tomu, že ju nevidieť, jazda bez nej môže byť poriadne drahá. Podľa aktuálneho sadzobníka je pokuta v správnom konaní 150 eur. Pritom pokutu nemusíte dostať ihneď. Môže byť doručená maximálne do troch rokov od priestupku. Známka nikdy neplatí spätne, až od dátumu jej zakúpenia. Diaľničnú známku nepotrebujete, ak máte parkovací preukaz ZŤP, historické vozidlo, alebo vozidlo na poskytovanie sociálnej služby.

Najlacnejšia možnosť

Ročná diaľničná známka, ktorá platí trinásť mesiacov, stojí nezmenených 50 eur ako v roku minulom. Ak siahnete po tridsaťdňovej, vyjde vás na 14 eur a desaťdňová je spoplatnená sumou 10 eur. Finančne sa v tomto prípade oplatí najviac najdrahšia, ktorá pri plnom využití celého roka aj januára nasledujúceho, stojí motoristu v prepočte len približne dvanásť centov na deň.

Ako si správne kúpiť známku

Kúpiť si elektronickú známku je jednoduchšie ako pri starej forme. Môžete to zvládnuť z pohodlia domova. Jednoduchým spôsobom je nákup cez mobilnú aplikáciu eznamka dostupnú pre Android aj iOS. Tu si jednoducho vyberiete možnosť, zadáte pozorne dopravnú značku automobilu a zaplatíte kartou. Podobným postupom sa dá kúpiť známka aj na webe eznamka.sk, alebo je možné ju kúpiť na vybraných čerpacích staniciach, kde za vás elektronickú registráciu vykoná pracovník pumpy. Existujú aj špeciálne automaty, ktoré sa však nachádzajú zväčša len na hraničných priechodoch.

Oplatí sa stále viac

Kúpa diaľničnej známky sa oplatí stále viac s narastajúcim počtom kilometrov diaľnic. Hoci pre motoristov existuje vždy možnosť využiť aj nespoplatnenú cestu, spoplatnené sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Na Slovensku je spoplatnených viac ako 600 kilometrov na pätnástich úsekoch.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.