Auto a kamión na diaľnici

Nezabudnite. Posledných pár dní na výmenu diaľničnej známky!

23. 1. 2017
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V minulosti bola spoľahlivou pripomienkou na výmenu diaľničnej známky nálepka na prednom skle automobilu s uplynulým rokom. Vďaka elektronickému systému „upozornenia“ z čelných skiel zmizli, no zabudnúť na výmenu sa neoplatí. Môže to vyjsť poriadne draho!

Najvyšší čas na zmenu

Ak ste si v minulom roku zadovážili diaľničnú známku, tá platí oficiálne do 31. január tohto roku. Teda od prvého februárového dňa musíte mať známku novú. Hoci hovoríme stále o známke, časy sa zmenili a jej forma je elektronická. Napriek tomu, že ju nevidieť, jazda bez nej môže byť poriadne drahá. Podľa aktuálneho sadzobníka je pokuta v správnom konaní 150 eur. Pritom pokutu nemusíte dostať ihneď. Môže byť doručená maximálne do troch rokov od priestupku. Známka nikdy neplatí spätne, až od dátumu jej zakúpenia. Diaľničnú známku nepotrebujete, ak máte parkovací preukaz ZŤP, historické vozidlo, alebo vozidlo na poskytovanie sociálnej služby.

Najlacnejšia možnosť

Ročná diaľničná známka, ktorá platí trinásť mesiacov, stojí nezmenených 50 eur ako v roku minulom. Ak siahnete po tridsaťdňovej, vyjde vás na 14 eur a desaťdňová je spoplatnená sumou 10 eur. Finančne sa v tomto prípade oplatí najviac najdrahšia, ktorá pri plnom využití celého roka aj januára nasledujúceho, stojí motoristu v prepočte len približne dvanásť centov na deň.

Ako si správne kúpiť známku

Kúpiť si elektronickú známku je jednoduchšie ako pri starej forme. Môžete to zvládnuť z pohodlia domova. Jednoduchým spôsobom je nákup cez mobilnú aplikáciu eznamka dostupnú pre Android aj iOS. Tu si jednoducho vyberiete možnosť, zadáte pozorne dopravnú značku automobilu a zaplatíte kartou. Podobným postupom sa dá kúpiť známka aj na webe eznamka.sk, alebo je možné ju kúpiť na vybraných čerpacích staniciach, kde za vás elektronickú registráciu vykoná pracovník pumpy. Existujú aj špeciálne automaty, ktoré sa však nachádzajú zväčša len na hraničných priechodoch.

Oplatí sa stále viac

Kúpa diaľničnej známky sa oplatí stále viac s narastajúcim počtom kilometrov diaľnic. Hoci pre motoristov existuje vždy možnosť využiť aj nespoplatnenú cestu, spoplatnené sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Na Slovensku je spoplatnených viac ako 600 kilometrov na pätnástich úsekoch.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.