Auto a kamión na diaľnici

Nezabudnite. Posledných pár dní na výmenu diaľničnej známky!

23. 1. 2017
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V minulosti bola spoľahlivou pripomienkou na výmenu diaľničnej známky nálepka na prednom skle automobilu s uplynulým rokom. Vďaka elektronickému systému „upozornenia“ z čelných skiel zmizli, no zabudnúť na výmenu sa neoplatí. Môže to vyjsť poriadne draho!

Najvyšší čas na zmenu

Ak ste si v minulom roku zadovážili diaľničnú známku, tá platí oficiálne do 31. január tohto roku. Teda od prvého februárového dňa musíte mať známku novú. Hoci hovoríme stále o známke, časy sa zmenili a jej forma je elektronická. Napriek tomu, že ju nevidieť, jazda bez nej môže byť poriadne drahá. Podľa aktuálneho sadzobníka je pokuta v správnom konaní 150 eur. Pritom pokutu nemusíte dostať ihneď. Môže byť doručená maximálne do troch rokov od priestupku. Známka nikdy neplatí spätne, až od dátumu jej zakúpenia. Diaľničnú známku nepotrebujete, ak máte parkovací preukaz ZŤP, historické vozidlo, alebo vozidlo na poskytovanie sociálnej služby.

Najlacnejšia možnosť

Ročná diaľničná známka, ktorá platí trinásť mesiacov, stojí nezmenených 50 eur ako v roku minulom. Ak siahnete po tridsaťdňovej, vyjde vás na 14 eur a desaťdňová je spoplatnená sumou 10 eur. Finančne sa v tomto prípade oplatí najviac najdrahšia, ktorá pri plnom využití celého roka aj januára nasledujúceho, stojí motoristu v prepočte len približne dvanásť centov na deň.

Ako si správne kúpiť známku

Kúpiť si elektronickú známku je jednoduchšie ako pri starej forme. Môžete to zvládnuť z pohodlia domova. Jednoduchým spôsobom je nákup cez mobilnú aplikáciu eznamka dostupnú pre Android aj iOS. Tu si jednoducho vyberiete možnosť, zadáte pozorne dopravnú značku automobilu a zaplatíte kartou. Podobným postupom sa dá kúpiť známka aj na webe eznamka.sk, alebo je možné ju kúpiť na vybraných čerpacích staniciach, kde za vás elektronickú registráciu vykoná pracovník pumpy. Existujú aj špeciálne automaty, ktoré sa však nachádzajú zväčša len na hraničných priechodoch.

Oplatí sa stále viac

Kúpa diaľničnej známky sa oplatí stále viac s narastajúcim počtom kilometrov diaľnic. Hoci pre motoristov existuje vždy možnosť využiť aj nespoplatnenú cestu, spoplatnené sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Na Slovensku je spoplatnených viac ako 600 kilometrov na pätnástich úsekoch.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.