Havarované auto vo vode

Čo je poistenie finančnej straty?

5. 2. 2016
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Poistenie finančnej straty (môžete sa stretnúť aj s názvom GAP) je vhodným doplnkom ku havarijnému poisteniu. V nasledujúcich riadkoch sa vám budeme snažiť priniesť všetko, čo o tomto type poistenia potrebujete vedieť.

Hodnota nového auta začína klesať v momente jeho zakúpenia. Aj to najlepšie havarijné poistenie vám v prípade krádeže, či totálnej škody, nevyplatí pôvodnú cenu vozidla. Berie totiž do úvahy aktuálnu hodnotu vozidla, ktorá je spravidla menšia, ako cena, za ktorú ste auto kúpili. V prípade krádeže, či totálnej škody vozidla, poisťovňa vyplatí sumu vo výške aktuálnej hodnoty vozidla, zníženej o spoluúčasť. Spoluúčasti sme sa venovali v samostatnom článku.


Príklad 1:  V roku 2013 sme zakúpili nové motorové vozidlo. Stálo nás 18 000 eur. V roku 2016 sa dá také isté ojazdené auto kúpiť za 10 500 eur. Auto nám v roku 2016 ukradli, no mali sme ho havarijne poistené. Poisťovňa nám vyplatí sumu 10 500 eur, zníženú o spoluúčasť. V našom príklade sme mali uzavretú fixnú spoluúčasť vo výške 199 eur. Konečná vyplatená suma predstavuje hodnotu 10 301 eur.


To isté platí nielen pri krádeži auta, ale aj pri vyhlásení totálnej škody vozidla. Dostať sa do takej situácie vôbec nie je ťažké. Totálnej škode sa podrobne venujeme v inom článku.


V čom nám teda pomôže poistenie finančnej straty? Takéto poistenie slúži ako ochrana pôvodnej hodnoty vozidla. Jeho dĺžka už závisí od konkrétnej poisťovne. Zväčša je však možné ho uzatvoriť na 3 – 4 roky, kedy cena vozidla klesá najprudšie. Ako teda funguje? V prípade krádeže vášho auta, alebo vyhlásenia jeho totálnej škody, vám bude vyplatený rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou vozidla a plnením z havarijného poistenia.


Príklad 2: V roku 2014 sme zakúpili nové motorové vozidlo. Stálo nás 17 500 eur. V roku 2016 sa dá také isté ojazdené auto kúpiť za 10 000 eur. Auto sme v roku 2016 havarovali a bola mu vyhlásená totálna škoda. Mali sme ho havarijne poistené. Zároveň sme mali uzavretú nulovú spoluúčasť. Poisťovňa nám teda vyplatí 10 000 eur. Spolu s havarijným poistením sme však uzavreli aj poistenie finančnej straty. Bude nám tak vyplatený aj rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou vozidla (za koľko sme ho kúpili, 17 500 eur) a plnením z havarijného poistenia (koľko nám vyplatila poisťovňa v rámci havarijného poistenia, 10 000 eur). To predstavuje 17 500 eur – 10 000 eur = 7 500 eur. Celkovo dostaneme 17 500 eur, teda toľko, za koľko sme auto pôvodne kúpili.


V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Naši špecialisti vám radi pomôžu.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.