Havarované auto vo vode

Čo je poistenie finančnej straty?

5. 2. 2016
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Poistenie finančnej straty (môžete sa stretnúť aj s názvom GAP) je vhodným doplnkom ku havarijnému poisteniu. V nasledujúcich riadkoch sa vám budeme snažiť priniesť všetko, čo o tomto type poistenia potrebujete vedieť.

Hodnota nového auta začína klesať v momente jeho zakúpenia. Aj to najlepšie havarijné poistenie vám v prípade krádeže, či totálnej škody, nevyplatí pôvodnú cenu vozidla. Berie totiž do úvahy aktuálnu hodnotu vozidla, ktorá je spravidla menšia, ako cena, za ktorú ste auto kúpili. V prípade krádeže, či totálnej škody vozidla, poisťovňa vyplatí sumu vo výške aktuálnej hodnoty vozidla, zníženej o spoluúčasť. Spoluúčasti sme sa venovali v samostatnom článku.


Príklad 1:  V roku 2013 sme zakúpili nové motorové vozidlo. Stálo nás 18 000 eur. V roku 2016 sa dá také isté ojazdené auto kúpiť za 10 500 eur. Auto nám v roku 2016 ukradli, no mali sme ho havarijne poistené. Poisťovňa nám vyplatí sumu 10 500 eur, zníženú o spoluúčasť. V našom príklade sme mali uzavretú fixnú spoluúčasť vo výške 199 eur. Konečná vyplatená suma predstavuje hodnotu 10 301 eur.


To isté platí nielen pri krádeži auta, ale aj pri vyhlásení totálnej škody vozidla. Dostať sa do takej situácie vôbec nie je ťažké. Totálnej škode sa podrobne venujeme v inom článku.


V čom nám teda pomôže poistenie finančnej straty? Takéto poistenie slúži ako ochrana pôvodnej hodnoty vozidla. Jeho dĺžka už závisí od konkrétnej poisťovne. Zväčša je však možné ho uzatvoriť na 3 – 4 roky, kedy cena vozidla klesá najprudšie. Ako teda funguje? V prípade krádeže vášho auta, alebo vyhlásenia jeho totálnej škody, vám bude vyplatený rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou vozidla a plnením z havarijného poistenia.


Príklad 2: V roku 2014 sme zakúpili nové motorové vozidlo. Stálo nás 17 500 eur. V roku 2016 sa dá také isté ojazdené auto kúpiť za 10 000 eur. Auto sme v roku 2016 havarovali a bola mu vyhlásená totálna škoda. Mali sme ho havarijne poistené. Zároveň sme mali uzavretú nulovú spoluúčasť. Poisťovňa nám teda vyplatí 10 000 eur. Spolu s havarijným poistením sme však uzavreli aj poistenie finančnej straty. Bude nám tak vyplatený aj rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou vozidla (za koľko sme ho kúpili, 17 500 eur) a plnením z havarijného poistenia (koľko nám vyplatila poisťovňa v rámci havarijného poistenia, 10 000 eur). To predstavuje 17 500 eur – 10 000 eur = 7 500 eur. Celkovo dostaneme 17 500 eur, teda toľko, za koľko sme auto pôvodne kúpili.


V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Naši špecialisti vám radi pomôžu.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.