Slovník pojmov

Vyberte kategóriu pojmu

Späť na všetky pojmy

Kombinovaný motor

Čo je kombinovaný motor?

Kombinovaný motor je motor, ktorý využíva na svoj výkon kombináciu elektrického, spaľovacieho alebo iného mechanizmu.  Vozidlá využívajúce výhody viacerých spôsobov pohonu sa označujú ako tzv. hybridné vozidlá.  

Typy hybridných vozidiel

Automobily s hybridným pohonom využívajú kombináciu klasického spaľovacieho motora (väčšinou benzínového, ale dnes už aj dieselového) a prídavného elektromotora. Hybridy rozlišujeme podľa stupňa ich elektrifikácie:

  • full-hybrid (označovaný tiež ako hybrid) - kombinuje spaľovací motor so silným elektromotorom. Ako “samonabíjací” hybrid získava elektrickú energiu cez regeneratívne brzdenie alebo na vytváranie elektriny využíva spaľovací motor cez elektrický generátor. Elektrická energia sa ukladá v akumulátore, ktorý v prípade potreby poháňa elektromotor; 

  • mild-hybrid -  takéto vozidlo môže využívať regeneratívne brzdenie a určitú úroveň asistencie pre spaľovací motor, ale nedisponuje výlučne elektrickým režimom pohonu. Je vybavené nízko výkonným elektromotorom/generátorom, ktorý umožňuje vypnúť motor pri jazde dolu kopcom, brzdení alebo zastavení, a potom znova rýchlo naštartovať; 

  • plug-in hybrid  - elektrická energia sa využíva rovnakým spôsobom ako v prípade klasického hybridného vozidla. Jeho akumulátor je možné dobíjať pripojením k externej elektrickej zásuvke pomocou kábla a aj pomocou spaľovacieho motora a generátora vo vozidle, a to aj nezávisle, napríklad keď vozidlo stojí.