Životné poistenie
Prinášame vám odpovede k najčastejším otázkam vo veci životného poistenia.
Často kladené otázky
Čo je životné poistenie?
Životné poistenie je dobrovoľné poistenie, ktoré slúži ako finančné zabezpečenie poisteného či jeho rodiny pri vzniku neočakávaných udalostí. Takými sú napríklad smrť, úraz, kritická choroba, invalidita, práceneschopnosť a ďalšie riziká. V prípade, že takáto neočakávaná udalosť nenastane, poistený dostane po splnení podmienok od poisťovne zhodnotené peniaze (napríklad pri dožití).
Kedy je vhodné uzavrieť životné poistenie?
Životné poistenie je vhodné uzavrieť už pre deti. O uzavretí životného poistenia by ste mali však určite uvažovať minimálne s nástupom do svojho prvého zamestnania. Čím je poistený mladší, tým je životné poistenie výhodnejšie. V rodine by malo životné poistenie kryť minimálne živiteľa rodiny.
Aké sú typy životného poistenia?
Poisťovníctvo rozlišuje tri základné typy životného poistenia:
kapitálové životné poistenie - okrem samotnej rizikovej zložky, ktorá kryje poistené riziká, obsahuje aj sporiacu zložku s garantovaným zhodnotením,
rizikové životné poistenie - poistenie bez investičnej zložky, kedy klient platí len za krytie rizík bez možnosti zhodnotenia finančných prostriedkov,
investičné životné poistenie - životné poistenie obsahuje investičnú zložku, prostredníctvom ktorej sa finančné prostriedky zhodnocujú.
Kapitálové a investičné životné poistenie teda okrem rizikovej zložky obsahujú aj tzv. sporiacu zložku. Rozdiel je však v tom, že v prípade kapitálového poistenia vám poisťovňa sumu na konci poistného obdobia garantuje, pri investičnom poistení jej výška závisí od úspešnosti zvolenej investičnej stratégie.
Aké riziká by malo pokrývať životné poistenie?
Správne nastavené životné poistenie by malo pokrývať aspoň hlavné riziká, ktorými sú:
smrť,
kritické choroby,
trvalé následky úrazu,
invaliditu
práceneschopnosť.
Poistnú zmluvu je možné dopĺňať o rôzne ďalšie pripoistenia v závislosti od potrieb poisteného či jeho konkrétnej životnej situácie. Dôležité je samozrejme aj správne nastavenie súm v životnej poistke.
Od čoho závisí cena poistného?
Poisťovne pri stanovení ceny poistného zohľadňujú rôzne kritériá, vo všeobecnosti však cena poistného závisí od:
celkového rozsahu poisteného plnenia - riziká a výška ich krytia,
vek a zdravotný stav poisteného,
riziková skupina zamestnania.
Ako si vybrať vhodné poistenie?
Ako sami vidíte, životné poistenie a jeho produkty dokážu byť riadne zložité. Ponuka jednotlivých poisťovní je naozaj široká a je veľmi náročné sa v nej zorientovať. Rovnako komplikované je aj správne nastavenie výšky poistných súm. Ako si teda vybrať poistenie, ktoré bude najlepšie zodpovedať vašim predstavám?
Na Porovnajto.sk sme pre vás vybrali tie najlepšie životné poistenia na trhu. Zvoľte si niektorú z overených poisťovní z nášho zoznamu a vyplňte jednoduchý kontaktný formulár na vypracovanie ponuky. Následne sa s vami spojí špecialista poisťovne, ktorý vám pomôže vybaviť ideálne poistenie práve pre vás. To všetko zadarmo, jednoducho a pohodlne z pohodlia vašej obývačky.
Kto je oprávnená osoba?
V prípade, že poistený zomrie, peniaze zo životnej poistky vyplatí poisťovňa oprávnenej osobe. Túto môže poistený určiť vopred v poistnej zmluve, a to menom alebo vzťahom k poistenému. Ak takáto osoba nie je v čase poistnej udalosti určená alebo ak nenadobudne právo na plnenie, oprávnené osoby sa určujú podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (v poradí manžel, deti, rodičia poisteného, osoby, ktoré žili s poisteným po dobu najmenej jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti alebo dedičia poisteného).
Čo znamená poistenie s progresiou?
Poistenie trvalých následkov úrazu je možné uzavrieť s progresiou alebo bez progresie. Úlohou progresívneho plnenia je zohľadniť závažnosť poškodenia. Pri progresívnom plnení poisťovne od určitej výšky poškodenia vyplácajú vyššie percento, ako je uvedené v tabuľke náhrad za jednotlivé následky úrazu. Znamená to teda, že čím vyššie percento poškodenia poistený má, tým vyššie poistné plnenie dostane.
Aký význam má životné poistenie pri zabezpečení hypotéky?
Namiesto poistenia hypotekárneho úveru vo forme bankopoistenia sa klientom často pre zabezpečenie hypotéky odporúča životné poistenie. Ak má klient hypotéku, jeho poistná zmluva by určite mala obsahovať aspoň poistenie smrti s poistnou sumou klesajúcou minimálne na výšku jeho úverov. Prostredníctvom rizikového životného poistenia si však viete presne definovať, ktoré riziká a na akú sumu si chcete poistiť.