VIN číslo je kľúčovým prvkom, ktorý nesmie chýbať v žiadnom vozidle. Nachádza sa aj v modeloch od značky Suzuki. Hľadáte ho, no nedarí sa vám to? V tom prípade si nechajte poradiť a uľahčite si celý proces.

VIN číslo Suzuki

Vehicle Identification Number, skrátene VIN, je údaj, ktorý v sebe šifruje dôležité informácie o vozidle. Počas bežného využívania ho spravidla nepotrebujete. Dôvod je ten, že jednotlivé údaje poznáte, prípadne ich nemáte kde použiť.

Pomocou VIN čísla si kupujúci dokáže overiť, či sú informácie v inzeráte pravdivé. Vie taktiež zistiť:

 • servisnú históriu,

 • či bolo vozidlo kradnuté,

 • či bolo vozidlo poskladané z rôznych častí.

VIN sa delí na tri skupiny. Každá identifikuje niečo iné:

 • Prvé tri znaky identifikujú výrobcu – prvý znak slúži na označenie oblasti, odkiaľ pochádza. Pre Afriku sú určené písmená A – H, pre Áziu J – R a pre Európu S – Z. Severná Amerika má označenie 1 – 5, Oceánia a Austrália 6 a 7. Južná Amerika používa čísla 8 a 0. Druhý znak informuje o štáte a tretí sa využíva na odlíšenie Európy a Severnej Ameriky.

 • Ďalších šesť znakov sa označuje skratkou VDS (Vehicle Descriptor Section) – určujú typ vozidla a výrobca ich využíva podľa svojho uváženia.

 • Posledných osem znakov sa označuje skratkou VIS (Vehicle Identifier Section) – popisujú konkrétne vozidlo, typ prevodovky, motor, výbavu a ďalšie.


Kedy potrebujete VIN číslo?

Prostredníctvom VIN čísla viete získať potrebné údaje. Zídu sa vám napríklad vtedy, keď budete vozidlo kupovať z bazára. Budete vedieť, či je v poriadku.

VIN potrebujete aj vtedy, keď vozidlo predávate. Kupca ho bude chcieť overiť, rovnako aj bazáre.

Keď sa vám VIN nepodarí nájsť, prezrite si dokumenty k autu. Sú to napríklad kúpno-predajná zmluva alebo malý a veľký technický preukaz.

Treťou možnosťou je návšteva servisu alebo odborníka, ktorý vozidlo prezrie a v priebehu niekoľkých minút VIN nájde.


TIP

VIN číslo si vždy pýtajte. Môžete si prostredníctvom neho overiť informácie z inzerátu. Ak by vám ho kupujúci nechcel poskytnúť, dávajte si pozor. S autom by nemuselo byť niečo v poriadku.

Kde hľadať VIN vo vozidlách Suzuki?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • model Suzuki Grand Vitara z rokov 2006 – 2008  má VIN číslo v strede čelného skla,

  • model Suzuki Vitara z roku 2018 má VIN číslo na kryte palubnej dosky na ľavej strane alebo na B stĺpiku,

  • model  Suzuki Swift z rokov 2005 – 2010  má VIN číslo na pravej strane čelného skla,

  • model Suzuki Jimny z rokov 2000 – 2012 má VIN číslo na rovnakom mieste ako model Swift,

  • model  Suzuki SX4 z rokov 2004 – 2012 má VIN číslo v strede čelného skla.Keď sa vám VIN nepodarí nájsť, prezrite si dokumenty k autu. Sú to napríklad kúpno-predajná zmluva alebo malý a veľký technický preukaz.

Plynulá jazda s pocitom bezpečia v Suzuki

Kúpili ste vozidlo značky Suzuki? V tom prípade nezabúdajte na poistenie. Základ predstavuje povinné zmluvné poistenie s vysokým krytím. K nemu si viete vybaviť aj havarijné poistenie s rôznymi pripoisteniami.


Po kúpe vozidla

Ak ste hľadali VIN z dôvodu kúpy vozidla, po jeho zaobstaraní nezabúdajte ešte na jednu dôležitú vec. Je ňou povinné zmluvné poistenie, ktoré vás kryje aj v tých najhorších životných situáciách, ako napríklad dopravné nehody. Jazdite s pocitom bezpečia vo svojom vozidle značky Audi.