VIN číslo je dôležitým údajom, ktorým disponujú všetky osobné a nákladné vozidlá, motocykle a autobusy. Potrebovať ho budete najmä pri predaji alebo kúpe auta z bazára. Hľadáte VIN vo vozidle Peugeot a neviete ho nájsť? Toto sú miesta, kde sa nachádza najčastejšie.

VIN číslo Peugeot

VIN číslo označuje anglické slovné spojenie Vehicle Identification Number. Pozostáva zo sedemnástich znakov. Mnohokrát sa s ním počas celého používania vozidla nestretnete. Dôvod je ten, že ho spravidla nepotrebujete. Informácie, ktoré šifruje, buď už viete, alebo ich nemáte kde využiť.

Keď sa ale rozhodnete vozidlo predať, musíte VIN kupujúcemu poskytnúť. Rovnako je to aj naopak, keď auto kupujete vy. Dokážete si prostredníctvom neho overiť, či sú údaje v inzeráte pravdivé.


VIN číslo vám poskytuje niekoľko kľúčových informácií. Delí sa spravidla na tri časti. Každá identifikuje niečo iné:

 • prvé tri znaky slúžia na identifikáciu výrobcu – prvý znak slúži na označenie oblasti, odkiaľ pochádza, druhý znak informuje o štáte a tretí sa využíva na odlíšenie Európy a Severnej Ameriky,

 • ďalších šesť znakov býva často označovaných skratkou VDS (Vehicle Descriptor Section) – určujú typ vozidla a výrobca ich využíva podľa svojho uváženia,

 • posledných osem znakov sa označuje skratkou VIS (Vehicle Identifier Section) – popisujú konkrétne vozidlo, typ prevodovky, motor, výbavu a ďalšie.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Pri bežnom používaní vozidla ho spravidla potrebovať nebudete. Určite ho však budete musieť nájsť, keď sa rozhodnete, že auto predáte. Kupujúci ho od vás bude vyžadovať, aby si mohol overiť informácie v inzeráte.

Z VIN čísla sa dajú získať viaceré údaje, vrátane servisnej histórie, prípadne to, či nebolo vozidlo poskladané z rôznych častí, alebo kradnuté.

VIN čísla sa začali používať už v 50. rokoch minulého storočia. Nemali však ustálený formát. To sa zmenilo v roku 1981, kedy ich začala upravovať smernica. Vďaka nej má VIN formát sedemnástich znakov, ktoré poznáme dnes.


Vedeli ste, že …

… vo VIN čísle nenájdete niektoré písmená? Ide o tie, ktoré by sa mohli mýliť a navzájom kombinovať. Sú to napríklad O a Q alebo veľké I a malé L.

Kde nájsť VIN číslo vo vozidlách značky Peugeot?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • v modeli Peugeot 2008 z rokov 2013 – 2014 sa VIN nachádza na B stĺpiku,

  • v modeli Peugeot 207 z rokov 2007 – 2012  sa VIN nachádza na čelnom skle alebo na kryte palubnej dosky vľavo,

  • v modeli Peugeot 3008 z rokov 2019 – 2013  sa VIN nachádza na kryte palubnej dosky vľavo alebo na pravom tlmiči,

  • v modeli Peugeot 308 z rokov 2013 – 2018  sa VIN nachádza na B stĺpiku.Ak sa vám VIN nepodarilo nájsť, máte ešte dve možnosti:

 • prezrite dokumenty o aute, ako napríklad kúpno-predajná zmluva alebo malý a veľký technický preukaz,

 • navštívte servis alebo odborníka, ktorý auto prezrie a zistí, kde sa VIN nachádza.


Bezpečná jazda s Peugeot

Chcete sa cítiť pri každej ceste bezpečne a dobre? Po kúpe vozidla Peugeot nezabudnite na uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, ktoré vás kryje v rôznych nešťastných situáciách. Okrem PZP si môžete vybaviť aj kasko s pripoisteniami.