Vozidlá sa dajú identifikovať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je VIN číslo. Podľa neho viete získať množstvo údajov, vrátane servisnej histórie. Hľadáte ho vo vozidle Nissan? Ušetrite si čas. Prezrite najčastejšie miesta, kde sa VIN nachádza.

VIN číslo Nissan

VIN číslo je údajom, ktorý nebudete potrebovať dlhé roky po kúpe vozidla. Spravidla je to preto, lebo šifruje síce dôležité, no pre vás známe informácie. Využijete ho až vtedy, keď sa rozhodnete vozidlo predať. Kupujúcemu ho musíte poskytnúť, aby zistil, či sú zadané parametre v inzeráte správne.


VIN číslo sa skladá zo sedemnástich znakov. Tvoria ho čísla a písmená. Niektoré písmená sa vynechávajú, aby sa predišlo ich zámene. Sú to napríklad O a Q alebo veľké I a malé L. Číslo sa ďalej delí do troch skupín, ktoré sa zameriavajú na definovanie odlišných vecí:

 • Prvé tri znaky vo VIN čísle – ich úlohou je identifikovať výrobcu – prvý znak označuje oblasť, odkiaľ výrobca pochádza. Písmená A – H sú pre Afriku, J – R pre Áziu a S – Z pre Európu. Americký kontinent využíva čísla 1 – 5 a Austrália 6 – 7. Druhý znak označuje konkrétneho výrobcu a tretí je pre odlišnosti medzi Severnou Amerikou a Európou.

 • Ďalších šesť znakov sa nazýva Vehicle Descriptor Section (VDS) a určuje typ vozidla. Výrobca ich využíva podľa svojho uváženia.

 • Posledných osem znakov sa nazýva Vehicle Identifier Section a popisuje konkrétne vozidlo, typ prevodovky, motor, výbavu a modelový rok.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Pri bežnom používaní vozidla ho spravidla potrebovať nebudete. Určite ho však budete musieť nájsť, keď sa rozhodnete, že auto predáte. Kupujúci ho od vás bude vyžadovať, aby si mohol overiť informácie v inzeráte.

Z VIN čísla sa dajú získať viaceré údaje, vrátane servisnej histórie, prípadne to, či nebolo vozidlo poskladané z rôznych častí, alebo kradnuté.

VIN čísla sa začali používať už v 50. rokoch minulého storočia. Nemali však ustálený formát. To sa zmenilo v roku 1981, kedy ich začala upravovať smernica. Vďaka nej má VIN formát sedemnástich znakov, ktoré poznáme dnes.


Vedeli ste, že …

… z VIN čísla viete zistiť aj to, či nebolo vozidlo kradnuté? Okrem toho zistíte aj informáciu o tom, či nie je poskladané z rôznych kusov.

Kde hľadať VIN číslo vo vozidlách značky Nissan?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • model Nissan Juke z rokov 2010 – 2015  má VIN číslo na čelnom skle alebo na kryte palubnej dosky na ľavej strane,


  • model  Nissan Micra z rokov 2010 – 2013 má VIN číslo na čelnom skle,

  • model Nissan Navara z rokov 2010 – 2014 má VIN číslo na kryte palubnej dosky vľavo alebo na B stĺpiku,


  • model Nissan Pulsar z rokov 2014 – 2015 má VIN číslo na kryte palubnej dosky vľavo alebo na B stĺpiku,

  • model Nissan Qashqai z rokov 2014 – 2019 má VIN číslo na kryte palubnej dosky vľavo alebo na čelnom skle.Automobilka Nissan využíva najčastejšie miesta ako B stĺpik, čelné sklo a kryt palubnej dosky. Keď tam údaj nenájdete, prezrite dokumenty  o aute, ktoré doma určite máte:


 • kúpno-predajná zmluva,

 • žiadosť o pridelenie evidenčného čísla,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • servisná knižka,

 • poistná zmluva.


Plynulá jazda s Nissan

Po kúpe vozidla Nissan nezabúdajte na povinnosť vo forme povinného zmluvného poistenia. K nemu si viete vybaviť aj havarijné poistenia s pripoisteniami.