Či už chcete predať, alebo kúpiť Mitsubishi z bazára, je dôležité, aby ste poznali VIN číslo. Podľa toho zistíte potrebné informácie, ako napríklad servisná história. Kde VIN hľadať?

VIN číslo Mitsubishi

Vehicle Identification Number, známe pod skratkou VIN, predstavuje sedemnásť miestny údaj. Je poskladaný z čísel a písmen, v ktorých nájdete zakódované viaceré informácie. Potrebovať ich budete najmä ako kupujúci. Viete si overiť, či sú údaje v inzeráte správne.

VIN majú všetky osobné a nákladné autá, motocykle a autobusy. Pri bežnom používaní ho nevyužijete. Keď ale chcete vozidlo predávať, je potrebné ho nájsť. Kupujúcemu ho musíte poskytnúť.


VIN číslo sa delí na  tri základné skupiny. Každá z nich označuje niečo iné:

 • prvé tri znaky identifikujú výrobcu – prvý znak slúži na označenie oblasti, odkiaľ pochádza, druhý znak informuje o štáte a tretí sa využíva na odlíšenie Európy a Severnej Ameriky,

 • ďalších šesť znakov sa označuje skratkou VDS (Vehicle Descriptor Section) – určujú typ vozidla a výrobca ich využíva podľa svojho uváženia,

 • posledných osem znakov sa označuje skratkou VIS (Vehicle Identifier Section) – popisujú konkrétne vozidlo, typ prevodovky, motor, výbavu a ďalšie.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Pri bežnom používaní vozidla ho spravidla potrebovať nebudete. Určite ho však budete musieť nájsť, keď sa rozhodnete, že auto predáte. Kupujúci ho od vás bude vyžadovať, aby si mohol overiť informácie v inzeráte.

Z VIN čísla sa dajú získať viaceré údaje, vrátane servisnej histórie, prípadne to, či nebolo vozidlo poskladané z rôznych častí, alebo kradnuté.

VIN čísla sa začali používať už v 50. rokoch minulého storočia. Nemali však ustálený formát. To sa zmenilo v roku 1981, kedy ich začala upravovať smernica. Vďaka nej má VIN formát sedemnástich znakov, ktoré poznáme dnes.


Vedeli ste, že …

… prvý znak vo VIN čísle označuje oblasť podľa písmen? Písmená A – H sú určené pre Afriku, J – R pre Áziu a S – Z pre Európu. Amerika má čísla 1 – 5 a Austrália a Oceánia 6 – 7. Južná Amerika využíva čísla 8 a 0.

Kde hľadať VIN číslo vo vozidlách značky Mitsubishi?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • model Mitsubishi ASX so začiatkom výroby v roku 2010 má VIN číslo umiestnené na B stĺpiku,

  • model Mitsubishi Eclipse Cross so začiatkom výroby v roku 2018 má VIN číslo umiestnené pod kapotou alebo na B stĺpiku,

  • model Mitsubishi Outlander PHEV  so začiatkom výroby v roku 2012 má VIN číslo na B stĺpiku,

  • model Mitsubishi Lancer z rokov 2007 – 2010  má VIN číslo na podlahe pod sedadlom spolujazdca alebo na B stĺpiku.Ak by sa vám údaj nepodarilo nájsť, hľadajte v dokumentoch vozidla:


 • kúpno-predajná zmluva,

 • žiadosť o pridelenie evidenčného čísla,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • servisná knižka,

 • poistná zmluva.

Ako dešifrovať VIN číslo?

Keď VIN číslo nájdete, musíte ho dešifrovať. Urobiť tak viete prostredníctvom voľne dostupných nástrojov na internete. V priebehu niekoľkých minút získate všetky potrebné informácie.


Plynulá jazda za každých okolností

Máte doma vozidlo Mitsubishi? Nezabúdajte na jednu povinnosť. Je ňou povinné zmluvné poistenie. K nemu si viete vybaviť aj havarijné poistenie so zaujímavými pripoisteniami.