Vehicle Identification Number, skrátene VIN, je dôležitým údajom každého auta. Viete podľa neho identifikovať presný model. Kde ho hľadať vo vozidlách značky Mazda? Máme pre vás praktický návod.

VIN číslo Mazda

VIN číslo je zložené z čísel a písmen, ktorých je dokopy sedemnásť. Niektoré písmená sa v ňom nepoužívajú, aby sa predišlo ich zámene. Sú to napríklad O a Q alebo veľké I a malé L.

Údaj VIN má každé osobné a nákladné vozidlo, autobus a motocykel. Pri bežnom používaní ho potrebovať nebudete. Zíde sa vám však vtedy, keď sa rozhodnete auto predať alebo kúpiť z bazára. Viete si prostredníctvom neho overiť, či sú informácie v inzeráte pravdivé.

VIN číslo sa využíva už dlhé roky. Prvýkrát sa použilo v 50. rokoch minulého storočia. Svoju dnešnú podobu získalo v roku 1981. Od tohto obdobia ho upravuje smernica, ktorá však neudáva, kde sa má nachádzať, preto je to s jeho hľadaním náročnejšie.

VIN číslo sa delí na tri skupiny, ktoré opisujú rôzne údaje:

 • prvé tri znaky identifikujú výrobcu – prvý znak slúži na označenie oblasti, odkiaľ pochádza, druhý znak informuje o štáte a tretí sa využíva na odlíšenie Európy a Severnej Ameriky,

 • ďalších šesť znakov sa označuje skratkou VDS (Vehicle Descriptor Section) – určujú typ vozidla a výrobca ich využíva podľa svojho uváženia,

 • posledných osem znakov sa označuje skratkou VIS (Vehicle Identifier Section) – popisujú konkrétne vozidlo, typ prevodovky, motor, výbavu a ďalšie.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Prostredníctvom VIN čísla viete získať potrebné údaje. Zídu sa vám napríklad vtedy, keď budete vozidlo kupovať z bazára. Budete vedieť, či je v poriadku.


VIN potrebujete aj vtedy, keď vozidlo predávate. Kupca ho bude chcieť overiť, rovnako aj bazáre.


TIP

Ak by sa vám VIN číslo nepodarilo nájsť, zájdite do servisu, kde vám s hľadaním pomôže odborník.

Kde nájsť VIN číslo vo vozidle značky Mazda?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • model Mazda 2 z rokov 2010 – 2013 má VIN číslo na podlahe pod sedadlom spolujazdca alebo na B stĺpiku,

  • rovnako je na tom model  Mazda 3 z rokov 2013 – 2016,

  • model Mazda 5 z rokov 2010 – 2015 má VIN číslo na čelnom skle (vidno ho zvonka),

  • model Mazda 6 z rokov 2012 – 2014 má VIN číslo na podlahe pod sedadlom spolujazdca.Ak sa vám VIN číslo nepodarí nájsť, najlepším riešením je preštudovanie dokumentov, ako napríklad:


 • kúpno-predajná zmluva,

 • žiadosť o pridelenie evidenčného čísla,

 • malý a veľký technický preukaz,

 • servisná knižka,

 • poistná zmluva.


Ako dešifrovať VIN číslo?

Keď VIN číslo nájdete, musíte ho dešifrovať. Urobiť tak viete prostredníctvom voľne dostupných nástrojov na internete. V priebehu niekoľkých minút získate všetky potrebné informácie.

Plynulá jazda s Mazda

Kúpili ste vozidlo Mazda? V tom prípade nezabudnite uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré vás bude kryť v náročných životných situáciách. Okrem neho si viete vybaviť aj kasko so zaujímavými pripoisteniami.


Po kúpe vozidla

Ak ste hľadali VIN z dôvodu kúpy vozidla, po jeho zaobstaraní nezabúdajte ešte na jednu dôležitú vec. Je ňou  povinné zmluvné poistenie, ktoré vás kryje aj v tých najhorších životných situáciách, ako napríklad dopravné nehody. Jazdite s pocitom bezpečia vo svojom vozidle značky Audi.