VIN číslo je dôležitým údajom každého jedného vozidla. Inak na tom nie je ani BMW. Potrebovať ho budete pri nákupe z bazára, prípadne vtedy, keď chcete auto sami predať. Jeho hľadanie nemusí byť náročné, no je potrebné vedieť, kde sa najčastejšie nachádza.

VIN číslo BMW

Skratka VIN označuje anglické slovné spojenie Vehicle Identification Number. Toto číslo označuje 17 znakov. V nich sú zakódované základné a doplnkové údaje o vozidle. VIN číslo sa udeľuje nielen osobným autám, ale tiež autobusom, motocyklom a nákladným vozidlám.


VIN číslo počas bežného používania vozidla spravidla nepotrebujete. Nie je dôvod, aby ste ho hľadali. Nájsť ho však budete musieť vtedy, keď sa rozhodnete auto predať alebo budete chcieť kúpiť ojazdené z bazára. Okrem uvedených údajov získate z VIN čísla aj servisnú históriu.


Vehicle Identification Number, skrátene VIN, pozostáva zo 17 čísel, ktoré sa delia na niekoľko skupín:


 • prvé tri znaky identifikujú výrobcu – prvý znak označuje oblasť, odkiaľ výrobca pochádza, druhý konkrétneho výrobcu a tretí predstavuje odlišnosti medzi Európou a Severnou Amerikou,


 • ďalších šesť znakov určuje typ vozidla,


 • posledných osem znakov identifikuje konkrétne vozidlo, motor, modelový rok, názov závodu, prevodovku, výbavu a ďalšie.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Pri bežnom používaní vozidla ho spravidla potrebovať nebudete. Určite ho však budete musieť nájsť, keď sa rozhodnete, že auto predáte. Kupujúci ho od vás bude vyžadovať, aby si mohol overiť informácie v inzeráte.

Z VIN čísla sa dajú získať viaceré údaje, vrátane servisnej histórie, prípadne to, či nebolo vozidlo poskladané z rôznych častí, alebo kradnuté.

VIN čísla sa začali používať už v 50. rokoch minulého storočia. Nemali však ustálený formát. To sa zmenilo v roku 1981, kedy ich začala upravovať smernica. Vďaka nej má VIN formát sedemnástich znakov, ktoré poznáme dnes.


Tip

Zistili ste, že VIN číslo bolo vo vozidle porušené? V takýchto prípadoch si dávajte pozor. Akákoľvek manipulácia s VIN číslom môže znamenať, že majiteľ nechcel, aby ste niečo zistili.

Kde nájsť VIN číslo vo vozidlách BMW?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • predná časť motora,


  • predná časť rámu,


  • palubná doska,

  • pravá strana vozidla.Ak by sa vám VIN číslo nepodarilo nájsť, vyskúšajte prezrieť kúpno-predajnú zmluvu. V nej sa VIN vždy uvádza. Tento údaj nájdete aj v: 

 • žiadosti o pridelenie evidenčného čísla,

 • servisnej knižke,

 • malom a veľkom technickom preukaze,

 • poistnej zmluve.


Ako dekódovať VIN číslo?

Dešifrovanie VIN čísla nemusíte robiť ručne a nie je na to potrebná ani návšteva špecialistu. Stačí, aby ste využili špeciálny nástroj na dekódovanie. Na internete ich nájdete veľké množstvo. V priebehu niekoľkých minút získate všetky potrebné informácie.


Zaistite si bezpečnú jazdu

Po zakúpení nového vozidla vás čaká ešte jeden krok. Je ním vybavenie výhodného povinného zmluvného poistenia, ktoré predstavuje základ a nesmie vám chýbať. Okrem neho si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie s vysokým krytím.