Každé vozidlo značky Alfa Romeo má jedinečné VIN číslo. Podľa neho môžete zistiť dôležité informácie o svojom vozidle. Kde ho však nájsť a ako ho správne dekódovať?

VIN číslo Alfa Romeo

VIN číslo označuje anglické slovné spojenie Vehicle Identification Number. Pozostáva zo 17 znakov. V nich sú zakódované viaceré informácie. Presnejšie ide o:

 • krajinu výroby vozidla,

 • obsah motora,

 • farbu vozidla,

 • koľko miest je vo vozidle,

 • mnohé ďalšie. 


Vehicle Identification Number, skrátene VIN, pozostáva zo 17 čísel, ktoré sa delia na niekoľko skupín:


 • prvé tri znaky identifikujú výrobcu – prvý znak označuje oblasť, odkiaľ výrobca pochádza, druhý konkrétneho výrobcu a tretí predstavuje odlišnosti medzi Európou a Severnou Amerikou,


 • ďalších šesť znakov určuje typ vozidla,


 • posledných osem znakov identifikuje konkrétne vozidlo, motor, modelový rok, názov závodu, prevodovku, výbavu a ďalšie.

Kedy potrebujete VIN číslo?

Pri bežnom používaní vozidla ho spravidla potrebovať nebudete. Určite ho však budete musieť nájsť, keď sa rozhodnete, že auto predáte. Kupujúci ho od vás bude vyžadovať, aby si mohol overiť informácie v inzeráte.

Z VIN čísla sa dajú získať viaceré údaje, vrátane servisnej histórie, prípadne to, či nebolo vozidlo poskladané z rôznych častí, alebo kradnuté.

VIN čísla sa začali používať už v 50. rokoch minulého storočia. Nemali však ustálený formát. To sa zmenilo v roku 1981, kedy ich začala upravovať smernica. Vďaka nej má VIN formát sedemnástich znakov, ktoré poznáme dnes.


Vedeli ste, že …

… VIN číslo je poskladané z niekoľkých skupín čísel? Každá znamená niečo iné. Prvé tri znaky identifikujú výrobcu. Ďalších šesť znakov určuje typ vozidla. Posledných osem znakov popisuje konkrétne vozidlo, motor, prevodovku, výbavu, názov závodu a mnohé ďalšie.

Kde nájsť VIN číslo na Alfa Romeo?

Spravíte dobre, keď to necháte na odborníkov a nebudete strácať čas.
  • modely vyrobené v rokoch 1999 – 2003  majú VIN číslo umiestnené na podlahe, presnejšie pri sedadle spolujazdca,

  • modely vyrobené v rokoch 2000 – 2006  majú VIN umiestnené na pravej bočnej výstuži v blízkosti sedadla,


  • Model 156 má VIN číslo na čelnej výstuži,


  • modely vyrobené v rokoch 2005 – 2010 majú VIN číslo umiestnené podobne ako tie, ktoré boli vyrobené v rokoch 1999 – 2003. Nájdete ho na podlahe pri sedadle spolujazdca.

Kontrola VIN čísla

Keď sa vám VIN číslo podarilo nájsť, môžete sa posunúť na ďalší krok, ktorým je jeho overenie. Všetko viete urobiť z pohodlia domova bez toho, aby ste niekam cestovali.

Prostredníctvom VIN čísla získate všetky potrebné informácie o vozidle. Pred jeho kúpou, prípadne predajom, si ich overte. Zistite, či je auto v poriadku.


Jazdite bezpečne

VIN číslo vám prezradí o vozidle množstvo dôležitých informácií. Na to, aby ste však mohli jazdiť s pocitom bezpečia, musíte mať poistenie. Uzatvorte výhodné PZP pre Alfa Romeo a kryte sa v prípade tých najhorších situácií. Ak by ste chceli ešte lepší pocit z jazdy, nezabudnite ani na havarijné poistenie, ktoré kryje váš majetok.