Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

pasívny príjem

5 najpopulárnejších pasívnych príjmov, ktoré sa oplatia

|Dominika Blchová
5/5

Chcete sa finančne zabezpečiť a získať peniaze aj bez toho, aby ste sa narobili? Zaobstarajte si pasívny príjem, ktorý vám zaručí, že aj v čase, kedy aktívne nepracujete, zarábate. Výška príjmu sa odvíja od toho, aký typ pasívneho príjmu ste si zvolili. Chcete staviť na istotu? Máme pre vás 5 najpopulárnejších spôsobov, ako na to.

Čo znamená pasívny príjem?

Príjem sa delí na dva typy, aktívny a pasívny. Prvý je najrozšírenejší, pretože ho má úplne každý pracujúci človek. Získate ho vtedy, keď vykonávate určitú činnosť a ste aktívni. Na druhej strane, pasívny príjem je presným opakom. Predstavuje získanie finančných prostriedkov vtedy, keď nerobíte.

Pasívny zárobok nie je závislý na tom, čomu sa práve venujete. Peniaze vám na účet chodia aj vtedy, keď ste na dovolenke alebo oddychujete. Ako už môžete tušiť, tento typ príjmu je veľmi dôležitý. Dokáže vám uľahčiť celý život.

Dobrou správou je, že na to, aby ste získali pasívny príjem, nemusíte byť milionárom. Stačí, aby ste poznali 5 najpopulárnejších spôsobov, ako na to.

Prenajímajte nehnuteľnosť

Prenájom nehnuteľnosti patrí k najrozšírenejším pasívnym príjmom. Využiť na to môžete nehnuteľnosť, ktorú máte navyše alebo práve kúpený byt či dom. Investovanie do bytu na prenájom je skvelým riešením. Financie sa vám vrátia dvojnásobne.

Najlepšie spravíte, keď si nájdete nájomníka na dlhší čas. Tohto človeka už budete poznať. Neustále menenie nových nájomcov je náročné. Musíte s nimi uzatvárať nové zmluvy, robiť obhliadky bytu, a iné veci. Bude vás to stáť nielen peniaze, ale hlavne čas.

Keď ste sa rozhodli kúpiť novú nehnuteľnosť na prenájom, vyberajte si zaujímavé ponuky. Najlepšie sú nehnuteľnosti nachádzajúce sa v centre mesta alebo v jeho blízkom okolí. Hľadanie nájomníkov je rýchlejšie a jednoduchšie.

Druhou možnosťou pasívneho príjmu je poskytovanie bytu alebo domu, ako ubytovanie. Dnes to umožňuje napríklad služba Airbnb. Ubytovacia služba sa oplatí hlavne majiteľom bytu vo väčších mestách s cestovným ruchom.

Pri prenajímaní cez Airbnb budete mať s bytom trochu viac práce, ako pri klasickom prenájme. Dôvod je ten, že po každom návštevníkovi musíte upratať a všetko vyčistiť. Miesto je nutné pripraviť pre ďalších turistov.

Investujte

Investovanie je dnes oveľa jednoduchšie, ako v minulosti. Týmto spôsobom viete zarobiť o stovky eur viac. Svoje peniaze viete investovať do akcií, podielových fondov či do zlata. Možností je neúrekom.

Problém ale prichádza vtedy, keď tak chcete urobiť, no neviete, ako na to. Existuje niekoľko možností investovania:

  • cez banku,

  • samostatne, cez brokera.

Investovanie cez banku je najjednoduchšou voľbou. Odporúča sa pre tých, ktorí ešte nikdy neinvestovali. Jednoducho si vyberiete jednu z možností a počkáte, ako sa bude peniazom dariť.

Bankár vám vie poradiť, aká je situácia na trhu, a čomu sa treba vyhnúť. Prevedie vás tiež jednotlivými možnosťami investovania. Zistíte tak, čo by sa vám najviac hodilo.

Banky majú ale zopár nevýhod. Jednou z nich je fakt, že majú vyššie poplatky, čo priamo ovplyvňuje váš zisk. Nehovoriac o tom, že výsledná suma z investovania je často len v hodnote desiatok, maximálne stoviek eur.

Keď sa rozhodnete investovať sami, financie viete zdvoj alebo strojnásobiť. Celý proces je ľahký a zvládne to aj začiatočník. Na začiatok je dôležité nájsť si brokera. Ide o spoločnosť, prostredníctvom ktorej zainvestujete. Niektoré vám poskytnú aj pomoc alebo zaučenie za poplatok. Oplatí sa to v prípade, že začínate.

Následne si musíte u brokera vytvoriť konto. Stačí vyplniť základné údaje a pridať platobnú kartu, cez ktorú si prevediete na účet peniaze. Ďalej si vyberte akcie alebo podielové fondy, kde chcete investovať.

Výber je náročný, pretože ako začiatočník úplne neviete, kam financie dať. Naštudujte si, akým fondom sa darí alebo využite pomoc brokera.

Peniaze investujte a sledujte, ako sa situácia na finančnom trhu vyvíja. Keď budú sumy padať, akcie predajte a vyberte si iné.


Rada odborníka

Nevýhodou tohto typu investovania je, že predstavuje vyššie riziko. O peniaze môžete prísť oveľa rýchlejšie ako v banke.


Začnite fotiť fotografie pre fotobanky

Baví vás fotenie a chceli by ste za svoj koníček dostávať peniaze? Vytvorte si účet v rôznych fotobankách a poskytnite im svoje fotografie. Vyhnite sa však bezplatným typom. Prostredníctvom nich sa môžete maximálne zviditeľniť alebo dostať dobrovoľný príspevok od užívateľov

Fotobanky, kde zarobíte, sú napríklad Shutterstock, Adobe Stock alebo Alamy. Ide o webstránky, kde za použitie fotky ako užívateľ musíte zaplatiť. Vďaka tomu sú fotografi platení.

Čím je snímka lepšia, tým viac finančných prostriedkov dostanete. Je to jednoduché a účinné. Vo svojom voľnom čase foťte, upravujte a následne ich pošlite na schválenie. Najobľúbenejšími typmi sú fotografie:

  • prírody,

  • ľudí,

  • detí,

  • zvierat,

  • jedla,

  • miest,

  • cestovania.

Nakrúcajte videá na Youtube

Youtube dnes patrí k obľúbeným sociálnym sieťam, kde si viete dobre zarobiť. Máte originálne nápady a viete ich pretaviť do videa? Na to, aby ste nakrútili niečo kvalitné, nepotrebujete drahú kameru. Stačí využiť mobil s dobrým fotoaparátom.

Strihanie videa je možné v bezplatných a voľne dostupných programoch. Stačí si ich len stiahnuť do počítača.

Obsah videí musí byť originálny, aby zaujal a pritiahol pozornosť. Stávkou na istotu je anglický jazyk, ktorý pritiahne aj zahraničných sledovateľov. Keď po anglicky dobre neviete, nahrávajte v slovenčine. Menšie publikum môže byť ale náročnejšie, preto vytvárajte niečo, čo na slovenskej scéne ešte nie je, prípadne je, ale viete to urobiť lepšie.

Využívajte cashback portály

Poslednou možnosťou sú cashback portály. Na Slovensku ich funguje rovno niekoľko. Stačí si vytvoriť účet a začať cez ne nakupovať. Z každého nákupu získate peniaze späť.

Menšou nevýhodou týchto portálov je, že fungujú len vtedy, keď nakupujete online a iba cez určité vybrané obchody. Keď sa rozhodnete nakupovať inde, peniaze späť nedostanete.

Zarábajte pasívne aj vy

Pasívny príjem je dôležitý a mal by ho mať každý, kto si chce zlepšiť svoju finančnú situáciu. Urobiť tak môžete viacerými spôsobmi, no ak chcete staviť na istotu, vyberte si jeden z našich tipov. Investovanie do akcií alebo prenajímanie nehnuteľnosti vám prinesie každý mesiac stovky eur.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.